Терминът „възпалено гърло“ се използва, за да се опише едно от следните състояния: фарингит, тонзилит и/или ларингит. Това са и едни от най-честите оплаквания, за които се търси консултация в аптеката.Тонзилитът е възпаление, дължащо се на инфекция на сливиците, докато фарингитът е възпаление само на орофаринкса, но на практика разликата между двете може да бъде неясна и те могат да се появят едновременно. Ларингитът представлява остро възпаление на лигавицата, покриваща отвътре ларинкса, което може да протече като самостоятелно заболяване или като част от инфекция на горните дихателни пътища.Възпалението в гърлото може да се дължи и на бактериална инфекция. Най-честият причинител е бета – хемолитичен стрептокок от група А, известен също като Streptococcus pyogenes.
Най-честите причинители на възпаление в гърлото:
Вируси:
Риновируси около 20%
Корона вируси ≥ 5%
Аденовируси около 5%
Вирус на Epstein-Barr приблизително 1%
Бактерии:
β -хемолитични стрептококи от група А 15 до 30%
Групи C и G β-хемолитични стрептококи 5 до 10%
Неинфекциозните причини включват дразнене от тютюнев дим, прекомерна употреба на гласа (често се наблюдава при учители или певци), ларингофарингеален рефлукс, прием на горещи течности, някои лекарства (напр. инхалаторни кортикостероиди, причиняващи орална млечница при пациенти с астма) и злокачествено заболяване. Възрастните изпитват болка в гърлото 2-3 пъти всяка година, докато честотата при децата е по-висока. Най-често са засегнати деца на възраст между 5 и 10 години и юноши на възраст между 15 и 25 години.
При повечето пациенти възпаленото гърло ще премине в рамките на една седмица. Фармацевтите трябва да насочат пациента към личния му лекар, ако:
Малките деца може да се нуждаят от по-ранно насочване.
След като се изключи сериозно заболяване, възпаленото гърло може да се лекува с продукти, отпускани без рецепта.Някои от най-използваните активни вещества:
Активно вещество: |
|
Лекарствата във форми за локално приложение са за предпочитане. Към това се отнасят таблетки за смучене, пастили, сиропи, разтвори за гаргара и спрейове за гърло. Активните вещества на тези лекарства попадат в няколко категории, включително обезболяващи, антибактериални средства, локални анестетици и етерични масла.Една от най-ефективните комбинации за възпалено гърло е от хлорхексидин и бензокаин.Хлорхексидин е катионно съединение с широк спектър на антимикробно действие срещу грам-положителни и грам-отрицателни бактерии, като разгражда цитоплазмената мембрана на бактериалните клетки.Хлорхексидин е най-активен при неутрална или леко алкална pH. В кисела среда ефективността му намалява. При наличието на сапуни, кръв и гной ефикасността на хролхекседин се намалява. Употребата на таблетките за смучене хлорхексидин води до силно намаление на бактериите в слюнката. Поради бавната си резорбция, той се открива в слюнката в продължение на 8 часа.Наскоро публикувана статия в Korean Journal of Medical Science, „Клинична значимост на високото вирусно натоварване на SARS-CoV-2 в слюнката“, демонстрира in vivo активността на хлорхексидин срещу вируси.Авторите на проучването предполагат, че активността in vivo ще продължи между два и четири часа. Общото заключение от проучването на антивирусната активност предполага, че хлорхексидин има антивирусна активност.Бензокаин е добре известен локален анестетик, който осигурява незабавно и продължително облекчение на болката в устата и гърлото. Бензокаин прониква в липофилните слоеве и упражнява своя ефект върху терминалните болкови рецептори на лигавицата и кожата. Анестетичното му действие обикновено започва след 5-30 секунди. При разреждане на субстанцията със слюнка ефектът продължава 5-10 минути. |
© Copyright 2022 Aria Pharmacy Ltd
|